| Name | 201 Stainless Steel Bar |
|---|---|
| OD | 40mm |
| Application | Decoration, Building |
| Color | Natural |
| Technique | 8K |
| Name | 410 Stainless Steel Bar |
|---|---|
| OD | 45mm |
| Application | Furniture Fittings |
| Color | Grey |
| Technique | Mirror |
| Name | Stainless Steel Pipe Tube 310S |
|---|---|
| Technique | As Requirement |
| Wall Thickness | Sch10 |
| Grade | 316L |
| Length | Customization |
| Surface | 2B, BA, HL, No.1, No.4, 8K |
|---|---|
| Color | Silver |
| Length | 1000-6000mm Or As Customer's Requirements |
| Treatment | Annealing, Pickling, Polishing |
| Packing | Standard Export Seaworthy Package |
| Name | Stainless Steel Coil 304 |
|---|---|
| Technique | Hot-rolled |
| Steel Grade | 304 |
| Color | Mirror |
| Thickness | 3 Mm |
| Name | 201 Stainless Steel Seamless Pipe |
|---|---|
| Technique | Cold Rolled |
| Wall Thickness | 3.91mm |
| Grade | 201 |
| Length | 6m |
| Name | 201 BA Stainless Steel Square Bar |
|---|---|
| Specification | 50*50mm |
| Usage | Decoration |
| Surface | BA |
| Grade | 201 |
| Name | 201 Stainless Steel Seamless Pipe |
|---|---|
| Technique | Cold Rolled |
| Wall Thickness | 3.68mm |
| Grade | 201 |
| Length | 6m |
| Name | SS Wire Rope |
|---|---|
| Technique | Cold-drawn |
| Thickness | As Client's Request |
| Standard | EN GB ASTM |
| Application | Factory Use |
| Name | Stainless Steel Strip 304 |
|---|---|
| Technique | Cold - Rolling |
| Steel Grade | 304 |
| Color | 2B Or Natural |
| Thickness | 0.1mm |